Eylül Sokak No:6

Proje Hakkında

 

“Kimi rötuşlarla, bu müdahaleler ekleme de olabilirdi çıkarma da, merakla izlenilecek bir film yapabilirdin Sina Afra’nın hayatından. Nereye neyi ne kadar ekleyeceğindeydi mesele, ve neyi ne kadar dışlayacağında. Sina Afra’nın bile yaşam öyküsünde sihirli dokunuşlara muhtaç bir sıradanlık olabilirdi pekala. Hayatlarımız filmlerden çekici olsaydı sinemaya gider miydik…”

 

Büyülü Zamanlar kitabıyla beğeni kazanan yazar, bu kez Türk internet girişimciliğinin önemli isimlerinden Sina Afra’yı konu ediyor romanına. Şiirsel dili ve özgün anlatımıyla dikkat çeken yazarın Eylül Sokak No:6 ‘da bir de sürprizi var okura…

 

İnsan beyninin olağanüstü işleyiş tarzının izlerini taşıyan bu metinde yaşamın sıradan da olsa yakıcı acılarını ve keskin kaygılarını yaşayan bir adamın, sıra dışı bir başka figürün portresini çizmesine tanık oluyoruz.  Hayatındaki en önemli iki kadını ardı ardına yitirirken yaşamla kendisi arasındaki tek bağ oluyor, Sina Afra’nın derinlere indikçe ilginçleşen öyküsü.

 

Beyninin bir yanı hüzün, çöküntü, haksızlıklara öfke, yitirme ve yitme korkusu gibi duygularla mücadele ederken bir diğer yanı tanıdığı her insandan, dinlediği her anekdottan bilgiler süzüyor ve Eylül Sokak’a çevirdiği gözleri ona varoluşun sorunlarından birini hatırlatıyor: “Olmak istediği kişi gibi görünmek dışında bir kaygısı yoktu. Kimin var ki.”

 

Kitabın tersten de okunabilmesi ve iki okumanın birbirine zıt iki ayrı hikaye doğurması ise yazarın yaratıcılığının bir diğer sıra dışı ürünü olarak öne çıkıyor.

 

Kategori
Sina Afra Portresi